Poziom unijny

W ramach unijnego procesu decyzyjnego, UOKiK bierze udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych, w tym do spraw:

  • konkurencji;
  • ochrony konsumentów i informacji;
  • harmonizacji technicznej. 

Urząd współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Ponadto współpracuje z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.

Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konkurencji i konsumentów wszystkich państw członkowskich UE współpracują ze sobą poprzez informowanie się o nowych przypadkach nadużyć przepisów prawa oraz przez wymianę informacji, dokumentów i doświadczeń z prowadzenia postępowań. Służy temu Europejska Sieć Konkurencji, oraz Europejska Sieć Ochrony Konsumentów. Więcej o tych i innych europejskich strukturach można przeczytać poniżej.

UOKiK reprezentuje Polskę w Europejskiej Sieci Konkurencji (European Competition Network – ECN), w skład której wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska. ECN to forum dyskusji i współpracy europejskich organów ochrony konkurencji w przypadkach, w których mają zastosowanie art. 101 i 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zapewnia efektywny podział pracy oraz skuteczne i spójne stosowanie unijnych reguł konkurencji.

Komisja Europejska i organy ochrony konkurencji z państw członkowskich UE współpracują ze sobą za pośrednictwem ECN poprzez:

  • informowanie się o nowych sprawach i planowanym wydaniu decyzji;
  • koordynowanie dochodzeń;
  • wspieranie się w prowadzeniu postępowań;
  • wymianę informacji;
  • prowadzenie regularnych spotkań i seminariów.

ECN powstała w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003

Grupa Europejskich Organów ds. Konkurencji (European Competition Authorities – ECA) to forum dyskusyjne dla organów ds. ochrony konkurencji w Europie. Jego celem jest poprawa współpracy między urzędami i przyczynienie się do skuteczniejszego egzekwowania przepisów prawa konkurencji. Współpraca rozwija się poprzez organizowanie regularnych spotkań, tworzenie grup roboczych oraz wymianę informacji pomiędzy ekspertami.

ECA została założona w Amsterdamie w kwietniu 2001 r.

Europejska Sieć Ochrony Konsumentów (Consumer Protection Cooperation Network – CPC) to forum współpracy organów państw członkowskich UE odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów prawa ochrony konsumentów. W ramach CPC, państwa członkowskie przekazują sobie informacje na potrzeby prowadzenia postępowań, a także przeprowadzają co roku przegląd stron internetowych, który ma na celu identyfikację przypadków łamania przepisów konsumenckich.

W ramach sieci funkcjonują również podgrupy tematyczne oraz organizowane są wspólne projekty, warsztaty i szkolenia.

CPC funkcjonuje od 2006 r. na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady  

UOKiK bierze udział w spotkaniach szefów urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów w Unii Europejskiej w ramach Sieci Polityki Konsumenckiej (Consumer Policy Network – CPN). Spotkaniom przewodzi Komisja Europejska. Sieć stanowi platformę wymiany doświadczeń i informacji z zakresu najbardziej aktualnych zagadnień horyzontalnych, ostatnich wydarzeń czy zmian dotyczących ochrony konsumentów na poziomie krajowym i unijnym.

Wczesna wymiana informacji na temat inicjatyw legislacyjnych pozwala KE na uzyskanie informacji zwrotnej od państw członkowskich odnośnie do konkretnych tematów oraz zapoznanie się z najnowszymi krajowymi wydarzeniami z obszaru ochrony konsumentów.