Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Informacje ogólne > Aktualności

Więcej wiedzy o konkurencji - Trzeci numer ECN Brief

< poprzedni | następny > 16.06.2010

Więcej wiedzy o konkurencji - Trzeci numer ECN Brief

Aż 46 artykułów opracowanych przez 17 organów antymonopolowych, poświęconych polityce konkurencji w Unii Europejskiej zawiera trzeci już numer ECN Brief. Ten bezpłatny magazyn informacyjny Europejskiej Sieci Konkurencji jest już dostępny on-line.

Biuletyn przygotowywany jest przez Komisję Europejską na podstawie materiałów opracowywanych przez członków Europejskiej Sieci Konkurencji (ECN - ang. European Competition Network). Artykuły dotyczące praktyk ograniczających konkurencję zamieszczone w trzecim wydaniu pisma dotyczą okresu od marca 2010 do czerwca 2010. Kolejny numer ECN Brief ukaże się w połowie października 2010. Zainteresowani czytelnicy mogą dokonać bezpłatnej subskrypcji pisma.

Anglojęzyczny biuletyn podzielony jest na pięć części. Pierwsza obejmuje decyzje urzędów antymonopolowych oraz wyroki sądów w sprawach praktyk ograniczających konkurencję. Druga część dotyczy najnowszych zmian legislacyjnych. W części trzeciej omówione są między innymi wydarzenia, konferencje oraz inne inicjatywy poświęcone prawu antymonopolowemu. Czwarta część zawiera informacje o poszczególnych urzędach, piąta natomiast statystyki prowadzonych spraw. Celem publikacji jest zwiększenie transparentności działań Europejskiej Sieci Konkurencji, promocja prawa konkurencji, a także rozpowszechnianie informacji dotyczących praktyki decyzyjnej poszczególnych organów. Bieżące wydanie zawiera wiele artykułów, odnoszących się do orzeczeń sądowych w sprawach z zakresu prawa konkurencji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od samego początku aktywnie zaangażowany był w redakcję pisma. Polski wkład do najnowszego numeru obejmuje oddalenie przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej TP SA dotyczącej decyzji Prezesa UOKiK w sprawie nadużycia pozycji dominującej przez przedsiębiorcę, wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie dotyczącej opłaty interchange, a także Raport dotyczący sektora usług profesjonalnych wydany przez UOKiK oraz konkurs dla dziennikarzy - Libertas et Auxilium organizowany po raz piąty przez UOKiK.

UOKiK reprezentuje Polskę w Europejskiej Sieci Konkurencji istniejącej od 1 maja 2004 roku na podstawie Rozporządzenia Rady Nr 1/2003. W jej skład wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska. Działania Europejskiej Sieci Konkurencji służą wzmocnieniu współpracy między europejskimi organami antymonopolowymi, wymianie informacji oraz dzieleniu się doświadczeniami w zwalczaniu praktyk ograniczających konkurencję. Ramy współpracy w ECN określa ponadto Obwieszczenie Komisji w sprawie współpracy w ramach sieci urzędów antymonopolowych.

Dodatkowe informacje dla mediów:
Sonia Jóźwiak, Specjalista
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 22 55 60 164
faks 22 826 11 86

E-mail: sonia.jozwiak@uokik.gov.pl

Tagi: konkurencja, ecn

Pliki do pobrania

 

  
  

Do góry

Zobacz także:
Służba CywilnaUE