Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Pomoc publiczna > Informacje ogólne > COVID-19 a pomoc publiczna

COVID-19 a pomoc publiczna

Poniżej znajdują się informacje na temat wszystkich programów pomocowych notyfikowanych Komisji Europejskiej, decyzje KE zatwierdzające pomoc, akty prawne oraz wyjaśnienia związane z pomocą publiczną udzielaną przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku COVID-19.

 

Strona Komisji Europejskiej - State aid rules and coronavirus:
https://ec.europa.eu/competition-policy/state-aid/coronavirus_en

  Drukuj pytanie
 1. Rozwiń odpowiedź Unijne akty prawne

 2. Drukuj pytanie
 3. Rozwiń odpowiedź Polskie akty prawne

 4. Drukuj pytanie
 5. Rozwiń odpowiedź Polskie programy pomocowe

  Poniżej przedstawiamy spis wszystkich polskich instrumentów pomocowych związanych z COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską zarówno na poszczególnych sekcjach Tymczasowych ram, jak i bezpośrednio na przepisach TFUE.

  Lista instrumentów pomocowych związanych z COVID-19 (stan na 18.08.2021 r.)

  Decyzje Komisji Europejskiej w sprawach polskich:

   

  Postępowania trwające przed Komisją Europejską:

  • SA.63551(2021/N) - Pomoc w formie zwolnień z opłacania składek na ZUS należnych za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. udzielona przedsiębiorcom w 2021 r. (notyfikacja)

  • SA.63700(2021/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - pomoc na pokrycie szkód dla Poczty Polskiej S.A. (notyfikacja)

   

  Wykaz najnowszych decyzji KE we wszystkich sprawach dotyczących pomocy publicznej:
  https://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/index.cfm?fuseaction=dsp_sa_by_date

 6. Drukuj pytanie
 7. Rozwiń odpowiedź Wyjaśnienia

 8. Drukuj pytanie
 9. Rozwiń odpowiedź Zasady kumulacji pomocy publicznej związanej z COVID-19

  Przedsiębiorco! Jeżeli korzystasz z wielu instrumentów wsparcia, np. mikropożyczki udzielanej przez powiatowe urzędy pracy, zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ulg w zakresie należności z tytułu najmu, sprawdź zasady kumulacji. Przed złożeniem wniosku o pomoc, sprawdź, które instrumenty kumulują się ze sobą.

  Zasady kumulacji pomocy z poszczególnych sekcji Komunikatu Komisji (24.09.2021)

  Spis wszystkich polskich instrumentów pomocowych związanych z COVID-19, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską zarówno na poszczególnych sekcjach Tymczasowych ram, jak i bezpośrednio na przepisach TFUE jest dostępny tutaj.

 10. Drukuj pytanie
 11. Rozwiń odpowiedź Sprawozdawczość

  Pomoc publiczna udzielana w związku z sytuacją wywołaną COVID-19 podlega raportowaniu jak każda inna pomoc publiczna. W celu skutecznego monitorowania dokonano nowelizacji rozporządzenia sprawozdawczego* i wprowadzono nowe kody dla ustaw i nowe kody dla przeznaczeń pomocy.

  Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID­19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przypisano kod 2.33. 

  Nowe kody przeznaczeń pomocy przedstawia tabela:

  pomoc rekompensująca negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID­‑19, udzielana w ramach limitu 800 000 euro na przedsiębiorcę (sekcja 3.1)

  a18.1

  pomoc na projekty badawczo­‑rozwojowe związane z COVID­‑19 (sekcja 3.6)

  a18.2

  pomoc na infrastrukturę badawczą i testy związane z COVID­‑19 (sekcja 3.7)

  a18.3

  pomoc inwestycyjna na produkcję wyrobów związanych z COVID­‑19 (sekcja 3.8)

  a18.4

  pozostała pomoc kryzysowa (sekcje: 3.2, 3.3., 3.4 3.5 oraz 3.9, 3.10, 3.11)

  a18.5

  Treść rozporządzenia sprawozdawczego z nowymi kodami ustaw i przeznaczeń można znaleźć tutaj.

  W celu ułatwienia odnalezienia właściwych kodów ustaw, poniżej zamieszczamy Załącznik nr 1 w wersji ujednoliconej, uwzględniający zmiany wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie  w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1023).

  Załącznik nr 1 do rozporządzenia sprawozdawczego w wersji ujednoliconej.


  Wskazówki w zakresie sprawozdawania pomocy zawiera również Lista instrumentów pomocowych związanych z COVID-19.

  Informujemy także, że systematycznie uzupełniamy w aplikacji SHRIMP numery programów pomocowych, aby umożliwić przesyłanie sprawozdań o udzielonej pomocy.

  *Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych (tekst jednolity, Dz. U. z 2016 r., poz. 1871) - zawiera instrukcję sporządzenia sprawozdania

Do góry

Zobacz także:
Służba CywilnaUE