Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Edukacja > Działania - Konsumenci

Działania - Konsumenci

  Drukuj pytanie
 1. Rozwiń odpowiedź Bezpieczne zabawki

  Bezpieczne zabawki – to film towarzyszący działaniom informacyjnym UOKiK z okazji Dnia Dziecka.

  Materiał ma na celu zwrócenie uwagi rodziców na ważny temat bezpieczeństwa zabawek. Film pokazuje w jaki sposób UOKiK sprawdza produkty dla najmłodszych konsumentów, a także jak sami rodzice mogą zadbać o wybór bezpiecznej zabawki. Zawarte w materiale porady dotyczą m.in. oznakowania CE, a także zapoznania się z ewentualnymi ostrzeżeniami. 

  Film opublikowano 1 czerwca 2020 r.

  Film w wersji z lektorem

  Film w wersji z napisami

 2. Drukuj pytanie
 3. Rozwiń odpowiedź Oszczędzasz, inwestujesz - uważaj!

  Kampania UOKiK ma na celu zwrócenie uwagi konsumentów na zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi przy zawieraniu umów związanych z oszczędzaniem. Nawet bardzo ryzykowne inwestycje mogą być przedstawiane jako bezpieczne, np. lokaty, obligacje, nieruchomości czy złoto i diamenty. Może to oznaczać stratę środków finansowych.

  UOKiK przygotował 30-sekundowy spot. Ostrzega w nim, że duży i szybki zysk zawsze oznacza duże ryzyko. Przypomina, aby sprawdzić ofertę, nie spieszyć się z decyzją i nie podpisywać umowy pod presją.

  Kampania rozpoczęła się 1 lutego 2019 r.

  Więcej informacji:

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  Magdalena Trusińska
  tel. 22 55 60 136
  e-mail: [SCODE]bWFnZGFsZW5hLnRydXNpbnNrYUB1b2tpay5nb3YucGw=[ECODE]

 4. Drukuj pytanie
 5. Rozwiń odpowiedź Seniorze, uważaj!

  Seniorze, uważaj! ― celem tej kampanii UOKiK jest ostrzeżenie konsumentów przed nieuczciwymi zachowaniami niektórych przedsiębiorców w trakcie zawierania umów poza lokalem, czyli na pokazach lub w domach. Problem dotyczy zakupów garnków, pościeli lub urządzeń medycznych czy też sprzedaży usług telekomunikacyjnych, dostarczania gazu lub prądu. Często konsumenci ― przede wszystkim seniorzy ― są wprowadzani w błąd i ponoszą w związku z tym dotkliwe straty finansowe, zaciągając wysokie zobowiązania kredytowe, bądź płacąc karę umowną z tytułu zerwania umowy z dotychczasowym dostawcą usług.

  Kampania ruszyła 15 marca 2018 r.

  Materiałem informacyjnym są dwa spoty, które zwracają uwagę na zagrożenie, informują o prawie odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem oraz zachęcają do skorzystania z bezpłatnej porady prawnej.

   

   

   

 6. Drukuj pytanie
 7. Rozwiń odpowiedź Polub polubowne

  Polub polubowne ― to hasło kampanii UOKiK, której celem było poinformowanie jak najszerszej części społeczeństwa o możliwości polubownego rozwiązania sporu konsumenckiego. Akcja ruszyła we wrześniu 2017 r.

  Materiałem informacyjnym były spoty, zachęcające do wejścia na stronę http://polubowne.uokik.gov.pl/, zawierającej: rejestr instytucji zajmujących się pozasądowym rozwiązywaniem sporów, animowane infografiki, wyjaśniające jak skorzystać z tych rozwiązań, a także pytania i odpowiedzi oraz materiały do pobrania, w tym ulotkę.

  Spoty emitowane były w Internecie oraz w środkach komunikacji miejskiej.

  Spot: Polub polubowne - Telefon  Spot: Polub polubowne - Laptop  Spot: Polub polubowne - Usługi finansowe  Spot: Polub polubowne - Usługi telekomunikacyjne

   

 8. Drukuj pytanie
 9. Rozwiń odpowiedź Takie prawo, że można

  Takie prawo, że można ― pod tym hasłem odbyła się kampania UOKiK informująca o prawach konsumenta (styczeń i październik 2015 r.)

  W spotach kampanii ukazano dwa zagadnienia ― 14 dni na odstąpienie od umowy zawartej przez Internet i zasady reklamacji wadliwego towaru. Ponadto materiał zachęcał do wejścia na stronę https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/, na której umieszczone zostały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także przydatne pliki do pobrania, m.in. broszury, ulotki, schematy reklamacyjne oraz wzory formularzy.

  Spot reklamowy - zakupy internetowe

  Spot reklamowy - zakupy tradycyjne

  Spoty były emitowane w telewizji, radiu i Internecie, a także na ekranach LCD w punktach prasowych, bankomatach oraz w komunikacji miejskiej w całym kraju.

  W ramach kampanii przygotowane zostały także plakaty prezentujące zasady reklamacji.

 10. Drukuj pytanie
 11. Rozwiń odpowiedź Consumer Classroom

  www.consumerclassroom.eu

  Consumer Classroom to inicjatywa Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej dotycząca edukacji konsumenckiej.

  Serwis adresowany jest do młodzieży w wieku 12-18 lat i nauczycieli, podejmujących tematy konsumenckie w ramach różnych przedmiotów, np. przedsiębiorczości, matematyki, nauk społecznych lub przyrodniczych. Zawiera gotowe do zastosowania pomoce dydaktyczne, które umożliwiają przekazanie uczniom wiedzy na temat praw konsumenckich oraz praktycznych umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

  Po zarejestrowaniu się na stronie www.consumerclassroom.eu można korzystać z biblioteki zasobów we wszystkich wersjach językowych UE podzielonych tematycznie i według kategorii wiekowych. Edukacja finansowa, media społecznościowe, bezpieczeństwo w Internecie, reklama, prawa konsumenta – to tylko niektóre z dostępnych zagadnień. Ponadto serwis oferuje możliwość tworzenia własnych interaktywnych lekcji i dzielenia się nimi ze swoimi uczniami w ramach wirtualnej klasy. Dzięki forum istnieje możliwość nawiązania kontaktu z nauczycielami z całej Europy oraz współpracy przy międzyszkolnych projektach i konkursach.

  Urząd został partnerem projektu Consumer Classroom, doceniając jego znaczenie w procesie edukowania uczniów i nauczycieli z zakresu wiedzy konsumenckiej. Zachęcamy do aktywnego korzystania z portalu i dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi nauczycielami. Z takiej możliwości skorzystało już ok. 8 tysięcy polskich pedagogów, a w całej Europie ponad 80 tysięcy użytkowników serwisu.

  Przydatne materiały:

Do góry

Zobacz także:
Służba Cywilna100-lecie odzyskania niepodległościBezpieczne place zabawEuropejskie Centrum KonsumenckieUE