Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKIK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > PROSAFE

PROSAFE

PROSAFE (Product Safety Enforcement Forum of Europe) jest międzynarodową organizacją powstałą w 1990 roku z misją wzmocnienia nadzoru rynku w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz usług, poprzez ułatwienie współpracy organów monitorujących na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie wymiany poglądów i informacji oraz dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z nadzorem rynku europejskiego. Wszystkie programy współfinansuje Komisja Europejska (KE).

Zgromadzenia Ogólne PROSAFE (znane jako Spotkania PROSAFE) odbywają się zazwyczaj dwa razy do roku. Reprezentantów krajów Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz innych europejskich krajów, gości wówczas jeden z członków EOG. W spotkaniach grupy uczestniczą również w roli obserwatorów przedstawiciele KE oraz Sekretariatu EFTA.

W ostatnich latach wymiar poczynań PROSAFE nabrał globalnego charakteru dzięki zaangażowaniu w aktywność ICPSC (International Consumer Product Safety Caucus), platformy powstałej w celu ułatwienia wymiany informacji w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa produktów konsumenckich. Jej uczestnikami są przedstawiciele wybranych państw Azji, Australazji, Ameryki Północnej i Południowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dołączył do PROSAFE w 2005 roku, a od 2010 roku jego przedstawiciel jest członkiem zarządu tej organizacji. Wieloletnia współpraca przyczyniła się znacznie do rozwoju i poprawy skuteczności nadzoru rynku w Polsce. Urząd m.in. kierował projektem poświęconym bezpieczeństwu na placach zabaw oraz uczestniczył w działaniu mającym na celu ułatwienie identyfikacji wyrobów elektrycznych atrakcyjnych dla dzieci i niedopuszczanie ich do sprzedaży.

W latach 2015-2017 UOKiK wraz z Inspekcją Handlową realizował projekt EEPLIANT 2014 (Energy Efficiency Compliant Products 2014). Projekt miał na celu, m.in. wypracowanie dobrych praktyk kontrolnych w nadzorze rynku oraz poprawy odsetka produktów oferownych na rynku, które spełniają wymagania ekoprojektu oraz etykietowania energetycznego. Projekt zakończył się konferencją podsumowującą wyniki, która odbyła się 20 czerwca 2017 r. w Brukseli. Komunikat w sprawie przebiegu projektu poniżej. 

W ramach projektu 4 wybrane inspektoraty Inspekcji Handlowej (Katowice, Kraków, Warszawa i Wrocław) skontrolowały 18 modeli lamp, oferowanych przez 6 podmiotów, pod kątem unijnych wymagań w zakresie wymagań ekoprojektu i etykietowania energetycznego. 10 modeli zostało wytypowanych do badań laboratoryjnych i wysłanych do laboratorium w Wlk. Brytanii. 7 z nich nie spełniło parametrów technicznych bądź wykryto niezgodności formalne (np. brak lub niepełna informacja na opakowaniu lub w dokumentacji technicznej). Podjęto działania stosowne do wykrytych niezgodności.

Projekt EEPLIANT 2014 koordynowany jest przez organizację PROSAFE i uczestniczy w nim 13 organów nadzoru rynku z 12 państw członkowskich. Uzyskał on wsparcie finansowe Unii Europejskiej
w ramach mechanizmu wsparcia rozwoju i badań Horyzont 2020.

 

Pliki do pobrania

Do góry

Zobacz także:
Bezpieczne place zabawICPENKonkurs na prace magisterskie i doktorskieEuropejskie Centrum KonsumenckieUE