Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Konsumenci > Ochrona konsumentów > Raporty

Raporty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadza regularne kontrole wzorców stosowanych w umowach z konsumentami przez przedsiębiorców działających w wielu branżach – od szkół językowych i uczelni niepublicznych, przez organizatorów turystyki, zakłady ubezpieczeń i banki aż po telewizje kablowe i dostawców gazu. W ich następstwie Prezes UOKiK może wszcząć z urzędu postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone i wydaje na ich podstawie decyzje administracyjne, w których uznaje postanowienie wzorca umowy za niedozwolone i zakazuje jego wykorzystywania.

Przed 17.04.2016 r., czyli przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, za kontrolę postanowień wzorców umów odpowiedzialny był Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem SOKiK za niedozwolone były wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych. W związku ze zmianą modelu kontroli abstrakcyjnej postanowień wzorców umowy (z trybu sądowego na administracyjno-sądowy) przez kolejne 10 lat (czyli do kwietnia 2026 r.) do rejestru będą trafiały klauzule tylko w takich sprawach, w których pozwy kierowane były do SOKiK przed 17.04.2016 r. W nowych sprawach rozstrzygnięcia dotyczące stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umowy wynikają z decyzji Prezesa UOKiK i publikowane są na stronie Urzędu.

Poniżej przedstawiamy raporty z kontroli wzorców umów, które Urząd przeprowadził na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

 

Zobacz też inne raporty wydane przez Urząd

Zobacz też publikacje UOKiK poświęcone ochronie konsumentów

Pomoc Konsumencka, Warszawa 2017
Klauzule abuzywne, ulotka, Warszawa 2017
Vademecum konsumenta, Warszawa 2015
 

 

Do góry

Zobacz także:
Służba CywilnaUE