Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKIK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Urząd > Współpraca międzynarodowa > Unia Europejska

Unia Europejska

W ramach unijnego procesu decyzyjnego UOKiK bierze udział w pracach Rady UE, jej organów przygotowawczych i grup roboczych, w tym ds. konkurencji, ds. ochrony konsumentów i informacji, czy ds. harmonizacji technicznej. Ponadto Urząd współpracuje z Komisją Europejską, w szczególności z Dyrekcjami Generalnymi ds. Konkurencji, ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Produktów, ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, jak też z Parlamentem Europejskim i innymi instytucjami UE.

UOKiK reprezentuje Polskę w Europejskiej Sieci Konkurencji (European Competition Network – ECN), działającej na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 101 i 102 Traktatu. W skład sieci wchodzą urzędy antymonopolowe państw członkowskich oraz Komisja Europejska. Od 2006 r. na podstawie rozporządzenia 2006/2004 funkcjonuje w UE współpraca organów państw członkowskich odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów prawa ochrony konsumentów (Consumer Protection Cooperation – CPC). UOKiK jest jednolitym organem łącznikowym, odpowiedzialnym za koordynację stosowania rozporządzenia 2006/2004 w Polsce. W ramach CPC państwa przekazują sobie informacje na potrzeby prowadzenia postępowań, a także przeprowadzają co roku przegląd stron internetowych (sweep) mający na celu identyfikację przypadków łamania przepisów konsumenckich.

12 grudnia 2017 r. zostało przyjęte Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2394 w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów i uchylające rozporządzenie (WE) 2006/2004. Będzie ono stosowane od 17 stycznia 2020 r. Nowe przepisy mają na celu usprawnienie współpracy w ramach CPC. Dzięki zwiększonym uprawnieniom dostosowanym do potrzeb epoki cyfrowej oraz unijnym priorytetom i współpracy przy ich realizacji, organy w państwach członkowskich mają być zdolne do wspólnego zwalczania powszechnie występujących naruszeń. Pozwoli to na szybsze i bardziej efektywne działanie, a także ograniczenie ponoszonych kosztów.

Urząd bierze także udział w spotkaniach szefów urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów w Unii Europejskiej w ramach Sieci Polityki Konsumenckiej (Consumer Protection Network – CPN). Stanowią one platformę wymiany doświadczeń i informacji z zakresu najbardziej aktualnych zagadnień horyzontalnych, ostatnich wydarzeń czy zmian dotyczących ochrony konsumentów, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym.

W ramach współpracy unijnej UOKiK przekazuje KE informacje, które mogą być wykorzystane w przygotowaniu „Tablic Wyników Rynków Konsumenckich”. Opracowywane są one w dwóch wersjach, naprzemiennie, co dwa lata: Consumer Markets Scoreboard (rynki konsumenckie) oraz Consumer Conditions Scoreboard (otwarcie rynków konsumenckich na konkurencję unijną). Tablice stanowią bogate źródło danych porównawczych, mających na celu określenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynków w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz Norwegii i Islandii. Zebrane wyniki pozwalają europejskim i krajowym decydentom oraz interesariuszom oszacować wpływ prowadzonej polityki na dobro konsumentów.

 

Pliki do pobrania:

  1. Tablica wyników dla rynków konsumenckich - wydanie trzynaste (2017)
  2. Tablica wyników dla rynków konsumenckich - wydanie dwunaste (2016)
  3. Tablica wyników dla rynków konsumenckich - wydanie jedenaste (2015)
  4. Tablice wyników dla rynków konsumenckich - wcześniejsze wydania
  5. EU Rapid Alert System for dangerous non-food products
  6. Rapid Alert System for dangerous products – 2017 annual report
  7. Dangerous products list

     

Do góry

Zobacz także:
Bezpieczne place zabawICPENEuropejskie Centrum KonsumenckieUE100-lecie odzyskania niepodległości