Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Zatory płatnicze > Zatory płatnicze

Zatory płatnicze

zatory płatnicze

 

Nieterminowe płatności i zbyt długie terminy zapłaty mają negatywny wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw i ich rozwój, zwiększają koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a w najtrudniejszych sytuacjach mogą prowadzić do upadłości lub likwidacji dotkniętych nimi przedsiębiorców. Problemy związane z płatnościami wywołują w gospodarce efekt domina: przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują zapłaty lub otrzymują ją z opóźnieniem, w konsekwencji nie mają środków na regulowanie własnych zobowiązań wobec kontrahentów i wywołują te same problemy u kolejnych podmiotów. Zatory płatnicze są zagrożeniem nie tylko dla solidnych przedsiębiorców, ale również poważnym obciążeniem dla gospodarki, spowalniając tempo wzrostu gospodarczego.

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych zawiera cały pakiet rozwiązań prawnych dotyczących zatorów.  Więcej informacji o tej kompleksowej regulacji można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

Wśród wielu rozwiązań przewidzianych przez pakiet ustaw mających na celu ograniczenie zatorów płatniczych przewidziano także nowe kompetencje dla Prezesa UOKiK. Od 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi UOKiK będzie mógł nałożyć w trybie administracyjnym kary pieniężne na firmy, które najbardziej opóźniają się z płaceniem kontrahentom.   

Prezes UOKiK przy wymierzaniu kary będzie uwzględniał wartość niezapłaconych faktur i długość opóźnień w płatnościach. Nie będzie jednak karany dłużnik, który nie płaci z tego powodu, że jemu również nie płacą jego dłużnicy. Kary będą stanowiły dochód budżetu państwa i będą niezależne od działań jakie wierzyciele mogą podejmować wobec niesolidnych dłużników na podstawie przepisów prawa cywilnego. Jednak Prezes UOKiK będzie mógł wziąć pod uwagę to, że dłużnik zapłaci zaległe należności wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie i w takim przypadku obniży wysokość kary administracyjnej o 20%.      

Do góry

Zobacz także:
Służba Cywilna100-lecie odzyskania niepodległościBezpieczne place zabawEuropejskie Centrum KonsumenckieUE