Zamknij [x]
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Powiększ czcionkęPomniejsz czcionkęWersja z wysokim kontrastemWersja tekstowaWersja tekstowaKanał RSSPobierz kod QREnglish version

Tu jesteś: Strona główna > Zatory płatnicze > Zatory płatnicze > Zawiadomienia

Zawiadomienia

Zawiadomienie dotyczące podejrzenia wystąpienia nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych może złożyć do UOKiK każdy, zarówno przedsiębiorca, który padł ofiarą praktyk, jak i inna osoba podejrzewająca, że dany podmiot nadmiernie opóźnia się z płaceniem swoim kontrahentom. W zawiadomieniu należy zawrzeć wszelkie informacje mające znaczenie dla wstępnej oceny sprawy, tj.:

  • dane podmiotu, wobec którego powzięliśmy podejrzenie,
  • opis stanu faktycznego będącego podstawą zawiadomienia,
  • uprawdopodobnienie wystąpienia nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych,
  • dane identyfikujące zgłaszającego zawiadomienie.

Do zawiadomienia należy dołączyć dokumenty, mogące stanowić dowód w sprawie. Dane zawiadamiającego nie są ujawniane na żadnym etapie postępowania.

Należy pamiętać, że UOKiK wszczyna postępowanie wyłącznie z urzędu, a nie na wniosek. Zatem zawiadomienie nie prowadzi automatycznie do rozpoczęcia procedury administracyjnej przez UOKiK, gdyż urząd ma obowiązek sprawdzić, czy zostały spełnione przesłanki wszczęcia postępowania określone przez przepisy, tzn. czy wartość opóźnień przekroczyła próg określony w ustawie.
Ten próg wynosi 5 mln zł w przypadku postępowań wszczynanych w latach 2020 i 2021 oraz 2 mln zł w przypadku postępowań wszczynanych od 2022 r.       

Zgodnie z przepisami ustawy, zawiadamiający otrzyma informację o sposobie rozpatrzenia zgłoszenia.

Do góry

Zobacz także:
Służba Cywilna100-lecie odzyskania niepodległościBezpieczne place zabawEuropejskie Centrum KonsumenckieUE